Az uniós pénzügyminiszterek a péntek kora reggelig tartó, nyolcórás maratoni megbeszélésen sem tudtak megállapodásra jutni az Európai Unió által a tagállami költségvetésekre vonatkozó szabályainak reformjairól. A spanyol uniós elnökség alatt tartott megbeszélések konszenzus nélkül értek véget, így a javasolt változtatások sorsa bizonytalanná vált, és nem tudni, hogy jövőre milyen államadósságra és költségvetési hiányra vonatkozó elvárásoknak kell megfelelniük a tagállamoknak.
Az Európai Unió pénzügyminiszterei döntő fontosságú megbeszélésre készülnek csütörtökön a Stabilitási és Növekedési Paktum (SGP) reformjáról, amelynek célja az unión belüli közkiadásokat szabályozó rendszer átalakítása. A jelenlegi állás szerint a diplomaták még nem jutottak konszenzusra a tagállami költségvetéseket meghatározó reformot illetőn, és bizonytalan, hogy a 19 órára tervezett vacsora során sikerül-e dűlőre jutniuk. Bár ez a vita gyakorlatilag kiterjed az egyes országok zöldberuházásaira, adósságszintjeire, az ukrán háború miatti védelmi kiadásokkal kapcsolatos kérdésekre, kevéssé van a figyelem középpontjában. Ráadásul bár eleinte a magyar kormány is vétózta az Európai Bizottság javaslatát, mostanra beállt a fősodorba, és ebben a vitában nem a budapesti vezetés a rosszfiú.
Jelentős diplomáciai fejlemény, hogy Olaf Scholz német kancellár optimizmusát fejezte ki, miszerint az Európai Unió országai közel állnak ahhoz, hogy reformmegállapodásra jussanak a blokk vitatott adósságszabályairól. Giorgia Melonival közös találkozóján egy német-olasz cselekvési tervet is kidolgoztak.
Az Európai Unió pénzügyminiszterei már a megállapodás küszöbén állnak az új, tagállami költségvetésekre vonatkozó szabályok szigorításáról. A tagállamokat így is szorítja az idő: az államadósságszintekre és költségvetési hiányokra vonatkozó stabilitási és növekedési paktum (SGP) rendszerét januárig ki kell dolgozniuk, vagy az eredeti, sokkal kevésbé rugalmas szabályok térnek vissza, ami a legtöbb EU-országot – így Magyarországot is – túlzottdeficit-eljárásba lökné. Az új terv kompromisszumait még Varga Mihály pénzügyminiszter is elfogadhatónak nevezte. Miközben a költségvetési reform központi elemei már körvonalazódtak, továbbra is jelentős viták folynak egyes részterületekről, amelyek a költségvetési fenntarthatóságot erősítenék.
Kész az új kompromisszumos tervezet a költségvetési szabályokat meghatározó stabilitási és növekedési paktum (SGP) reformjáról. Az új, tagállami büdzséknél az eladósodást és a kiköltekezést leszorító javaslatot kedden mutatja be az EU soros spanyol elnöksége, de várhatóan még sok tagállam megvétózhatja a tervezetet. Magyarország ezúttal kilóg a sorból.
Már több mint egy éve tartanak a tárgyalások arról, hogy az Európai Unió a költségvetési fegyelmet meghatározó stabilitási és növekedési paktumot (SGP) hogyan reformálja meg. Míg a cél az volt, hogy a tagállamok büdzséi fenntarthatóbbak és rugalmasabbak legyenek, miközben egyszerre támogatják az államadósságszintek csökkentését és a gazdasági növekedést. Noha az SGP rendszert részben éppen azért írnák át, mert az EU országainak is jelentős és költséges befektetéseket kell végrehajtaniuk a klímavédelmi célok eléréséhez, pont ezeket veszélyeztetheti a reform egy friss elemzés szerint.
Az Európai Unió pénzügyminiszterei várhatóan nem fognak jelentős előrelépést elérni az uniós adósságszabályok reformja terén a közelgő tárgyalásaik során. Németország és Franciaország között vita van arról, hogy minden ország számára kötelező legyen-e az éves minimális adósságcsökkentés. A Stabilitási és Növekedési Paktum viszont az év végétől újraélesedne, ami minden uniós kormánynak, így a magyarnak is fejtörést okozhat.
Az Európai Bizottság javaslatot tett az EU költségvetési szabályainak reformjára, amelynek keretében többek között biztosítani kell, hogy az államadósság négy év alatt csökkenjen, és további lépések nélkül egy évtizeden át csökkenő pályán maradjon. Németország számára viszont ez is kevés lehet, amely a Stabilitási és Növekedési Paktum újratárgyalásánál szigorú szabályozást akar.
Az Európai Bizottság az év végéig átverné a tagállamokon az államadósságszintek csökkentését reformjavaslatait, hogy úgy alakítsák át a stabilitási és növekedési paktumot, hogy az ne akadályozza a növekedést, de csökkentse az eladósodottságot. Németország viszont az EU-t is szorongatja, hogy szigorúbb szabályokat alkosson, ne egyéni adósságpályákat alkalmazzon. Christian Lindner német pénzügyminiszter már egy véleménycikkben állt bele Brüsszelbe.
Németország a belsőégésű motorok betiltásának megvétózása után egy újabb uniós döntéshozatali eljárást akasztott meg az utolsó pillanatban: a stabilitási és növekedési paktum reformjánál álltak elő követelésekkel az utolsó pillanatban. A költségvetési kiköltekezés megfékező EU-s tervezet körül egyre nagyobb konfliktus bontakozik ki, de kedden mégis sikerült egy részegyezségre jutni. A magyar kormány gazdaságpolitikáját is érintik a módosítások.
Az Európai Bizottság október 19-én közzéteszi a járvány uniós gazdaságra és költségvetésre gyakorolt hatásának értékelését, és egyben elindítja a vitát a Stabilitási és Növekedési Paktum reformjáról - jelentette be Paolo Gentilon gazdasági biztos.
Az Európai Bizottság ma tucatnyi tagállam kapcsán indítványozta az európai szemeszter őszi csomagjában, hogy a makrogazdasági egyensúlyhiánya miatt részletes vizsgálat induljon 2018-ban. A listán nem szerepel Magyarország, de az anyagot bemutató sajtótájékoztatón Pierre Moscovici, a gazdasági és pénzügyekért felelős uniós biztos azt emelte ki, hogy Magyarország esetében figyelemmel kellene kísérni a lakásárak emelkedését, valamint a munkaerőköltségek és a termelékenység egymáshoz viszonyított alakulását. A Bizottság szerint öt tagállam jövő évi költségvetése potenciálisan nem felel meg a Stabilitási és Növekedési Paktum prevenciós ága szabályainak, a franciák büdzséje pedig a korrekciós ág szabályainak. Közben a britekkel szembeni túlzott deficit eljárást megszüntette a Bizottság, a románokat pedig hathatós költségvetési kiigazítás megtételére "kérték".
Szigorú figyelmeztetésben részesített szerdán az Európai Bizottság hat uniós tagállamot, emlékeztetve őket a stabilitási és növekedési paktumból fakadó költségvetési-fiskális kötelezettségeikre - írja a Bruxinfo.
Az Európai Bizottság német tagjának Párizs rövid pórázon tartását szorgalmazó, párhuzamosan több európai lapban megjelent cikke kiütötte a biztosítékot Franciaországban és az európai szocialistáknál. A digitális politikát felügyelő Günther Oettinger beszólásában sokan Berlin "kezét" vélik felfedezni.
Nem létezik jó és rossz költségvetési kiadás, mindenfajta kiadást figyelembe kell venni a hiány kiszámításakor - jelentette ki a pénzügyminiszteri tanács ülését követően Siim Kallas, az EU ügyvivő gazdasági és pénzügyi biztosa, aki ugyanakkor nyitva hagyta a kiskaput az elbírálás során a szerkezeti reformok figyelembe vétele előtt - számol be a BruxInfo.
Kétnapos csúcstalálkozóra készülnek az Európai Unió vezetői, ahol több kényes kérdés is az asztalra kerülhet. Már nemcsak az Európai Bizottság új elnökének megválasztásáról van vita az európai állam- és kormányfők között, hanem a költségvetési szabályok jövőjéről is. A politikusok már az EU-csúcs előtt igyekeznek leszögezni álláspontjaikat a kérdésben, Orbán Viktor is határozott véleményt mondott.
Vegyes mozgások a világ tőzsdéin.
El kell adniuk a Chrome-ot?
A háború eszkalációjáról szóló tudósításunk folyamatosan frissül.
Farkast kiáltott Ukrajna?
Kecskeméten tett bejelentést Lázár János.
Furcsa eszközöket fedeztek fel az orosz katonák.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?
Bindulhat a trükközés?